تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

حمام خزینه - عهد قاجاریه

    در این روستا حمام خزینه ی  قدیمی وجود داشت! که سالها قبل  بنا به دلایل نامعلوم که هنوز برای برخی از اهالی نامعلوم است !!!  بطور کامل تخریب گردیده و فضای آن، اکنون جزء میدانی در مجاورت مسجد بزرگتر و آب انبار روستا گردیده  است.

    ورودی این حمام با پله های آجری قدیمی شروع و مانند زیر زمینهای امروزی ساخته شده بود که بعد از طی تعدادی پله به محوطه ای موسوم به سرحمام منتهی میشد که در این قسمت افرادی که قصد استحمام داشتند با قرار گرفتن در طاق نماها اقدام به تعویض لباس میکردند و از راهروی کوچکی تنگ و تاریک به سالن اصلی حمام میرسیدند، بعد از ورود به سالن اصلی حمام، خزینه اصلی آبگرم در قسمت روبرو و خزینه کوچک آبسرد در سمت چپ این خزینه قرار داشت که برای ولرم و متعادل کردن میزان حرارت آب خزینه اصلی از این خزینه استفاده میگردید، این حمام دارای بخشهای دیگری هم بودکه کارآییهای خاص خودش را داشت !!! 

      از ویژگیهای این حمام تابلوی سردرب ورودی بود که بزرگترهای روستا نقل میکنند: روی قطعه سنگی جمله ای با این مضمون خود نمایی میکرد:  این حمام وقـف و  به لعنت خدا و نفرین حضرت رسول(ص)  گرفتار شود هرکس که این بنا را تخریب کند.لازم به ذکر است سنگ موصوف در تصویر ذیل، زیر طاق نما، سمت راست کاملا مشهود است.

        متاسفانه در سالهای قبل بنا به ناآگاهی و یا دلایل نامعلوم دیگر! این بنا بطور کامل تخریب گردید، با توجه باینکه این حمام بصورت زیر زمینی احداث گردیده بود شکی نیست اگر محل این حمام حفاری شود عمده بنای این حمام بهمان صورت که زیر خروارها خاک قرارگرفته، قابل مشاهده مجدد خواهد بود. به جرأت میتوان گفت این بنای مدفون شده برای همیشه از ذهن و یاد اهالی  پاک شده است، بخصوص نسل جدید (منجمله خودم) کوچکترین ذهنیتی ازین بنای قدیمی در یاد ندارند. تصویر ذیل تنها تصویر موجود از ورودی این حمام است که مربوط به مراسم ازدواج آقای ولی الله صفاست.

  بعد از تخریب این حمام، حمام عمومی جدید روستا در روبروی این حمام و با اندکی فاصله ساخته شد که این بنا هم بیش از بیست سال دوام نداشت و با بهره مندی اهالی از گاز طبیعی کم کم جای خود را به حمام های خانگی و امروزی داد. اکنون در محل حمام، خانه روحانی روستا قرار گرفته است.

  در عکس زیر هم محوطه ی مربوط به حمام قدیمی و حمام جدید ( که در حال تخریب است) به نمایش گذاشته شده است.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 1 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159845
 • بازدید امروز :65598
 • بازدید داخلی :3013
 • کاربران حاضر :95
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :473

تگ های برتر